მუშაობა კათედრაზე

საზოგადოებრივი მეცნიერებების კათედრის საქმიანობის მიმართულებები:
§  საგნის/საგნების სწავლების კოორდინაცია
§  სახელმძღვანელოების შერჩევა
§  საგნის  სწავლების მინიმალური ბარიერის დადგენა და რა მოთხოვნებს უნდა აკმაყოფილებდეს მოსწავლე კლასების მიხედვით.
§  დამხმარე სასწავლო მასალებთან და ბიბლიოთეკისათვის საჭირო წიგნებთან დაკავშირებით სათანადო დოკუმენტაციის შემუშავება
§  რეკომენდაციების შემუშავება ახალ მეთოდოლოგიებსა და მიდგომებთან დაკავშირებით
§  პროფესიული განვითარებისათვის სათანადო გზების დასახვა
§  ერთმანეთის გამოცდილების გაზიარება, წარმატებების წინაპირობების განსაზღვრა და პრობლემების გადაჭრის გზების ძიება.
§  სხვა საგნობრივი ჯგუფის მასწავლებლებთან კოორდინირებული მუშაობის წარმართვა.

კათედრაზე განსახილვევლი საკითხები:
საქმიანობა
კონკრეტული აქტივობები
1.
საგნის სწავლების კოორდინაცია
სილაბუსების შედგენა
მოსწავლეთა მონიტორინგი
მასაწვლებელთა მონიტორინგი
2.
გამოცდილების გაზიარება
პრობლემების გადაჭრის გზების ძიება
წარმატებების წინაპირობები განსაზღვრა
თემატური შეხვედრები
ურთიერთდასწრება
მასწავლებლის კრიტერიუმები
3.
სახელმძღვანელოების შერჩევა

სხდომა
4.
შეფასების პრინციპების დადგენა

სხდომა
5.
ინტერდისციპლინური ურთიერთობები

ინტეგრირებული გაკვეთილები
ინტეგრირებული ღონისძიებები
6.
პროფესიული განვითარების გზების დასახვა
კვლევა
ტრენინგები
7.
რეკომენდაციები ახალი მიდგომებისა და პედაგოგიური ტექნოლოგიების შესახებ
კვლევა
პრობლემური შეხვედრები
სხდომა
8.
საუკეთესო მოსწავლეების წარმოჩენა და მასტიმულირებელი მექანიზმების შემუშავება
მოსწავლის კრიტერიუმები
მასწავლებლის რეიტინგები

9.
სტანდარტის შესრულება
მოსაწვლეთა მონიტორინგი
კვლევა
ცვლილებების დაგეგმვა


სასწავლო გეგმა
სამუშაო გეგმა
მოვალეობების დანაწილება


კათედრის დოკუმენტაცია:
1.მასწავლებლების მონაცემთა რუკა
2.საუკეთესო მასწავლებლის კრიტერიუმები
3.საუკეთესო მოსწავლის კრიტერიუმები
4.კათედრის მუშაობის ძირითადი მიმართულებები
5.კათედრის სემესტრული მუშაობის გეგმა
6.მასწავლებლების სილაბუსები
7.შეფასების კომპონენტები
8.სახელმძღვანელოების ნუსხა
9.პრობლემების აღწერის ცხრილი
10.კათედრის წევრთა შეხვედრის გრაფიკი
11.კათედრის წევრების შეხვედრების მოკლე აღწერა
12.მასწავლებელთა მონიტორინგის მასალები
13 . მოსაწავლეთა  მონიტორინგის გრაფიკი
14 .მოსაწვლეთა მონიტორინგის შედეგების ანალიზი
15.ოლიმპიადებისა და კონფერენციების გრაფიკი
16.ოლიმპიადებისა და კონფერენციების შედეგების ანალიზი
17.მოსწავლეთა რეიტინგები
18.მასწავლებელთა რეიტინგები
19. მასწავლებელთა პორტფოლიოების მონიტორინგის მასალები
20. მასაწვლებელთა ანგარიშები




საზოგადოებრივი მეცნიერებების კათედრის სამუშაო გეგმა



მიზანი, ამოცანები სტანდარტი
შესრულების დრო
პასუხისმგებელი შესრულებაზე
შენიშვნა
1.
კათედრის წევრების შეხვედრების დაგეგმვა და ორგანიზება(დღის წესრიგის მომზადება,ოქმების და საბუთების წარმოება)
წლის განმავლობაში
კათედრის ხელმძღვანელი

2.
კათედრის შეხვედრებზე წევრებთან მჭიდრო თანამშრომლობა და საერთო გადაწყვეტილებების მიღება
წლის განმავლობაში
კათედრის წევრები

3.
საგნობრივი ჯგუფის საგნის/ საგნების სწავლების კოორდინაცია
წლის განმავლობაში
კათედრის ხელმძრვანელი

4.
კათედრაზე წევრებთან ერთად კონკრეტულ პრობლემურ საკითხებზე მსჯელობა
შედეგები
კათედრის წევრები

5.
გამოცდილების გაზიარება, წარმატების წინაპირობის განსაზღვრა და პრობლემის გადაჭრის გზების ძიება
წლის განმავლობაში

კათედრის წევრები

6.
კათედრის წევრებმა (შეკრება სემესტრში მინიმუმ ორჯერ) შეკრებაზე უნდა მოახდინონ ესგ-ს საგნობრივი პროგრამების შესაბამისად:
ა)სახელმზრვანელოების განხილვა-შერჩევა.
ბ)შეფასების კომპონენტებისა და კრიტერიუმების შემუშავება.



სექტემბერ-ოქტომბერი



კათედრის წევრები

7.
კათედრის წევრებთან ერთად პროფესიულ განვითარებაზე ზრუნვა
წლის განმავლობაში
კათედრის წევრები

8.
საწვლისა და სწავლების სხვადასხვა მეთოდების დანერგვა
წლის განმავლობაში
კათედრის დირექცია

9.
სწავლების ხარისხის ამაღლება
სწავლა/სწავლების ხარისხის მართვა
წლის განმავლობაში
მონიტორინგის სამსახური

10.
მოსწავლეებისადმი რეკომენდაციების შემუშავება დამხმარე სასწავლო მასალების და ბიბლიოთეკისათვის საჭირო წიგნების შესახებ.
წლის დასაწყისი
კათედრის წევრები

11.
რეკომენდაციის შემუშავება ახალი მეთოდოლოგიის და მიდგომების შესახებ
წლის განმავლობაში
კათედრის ხელმძრვანელი

12.
სხავა საგნობრივი ჯგუფის მასწავლებლებთან კოორდინირებული მუშაობის წარმოება( მაგ, ისტორია-ქართულსი, ჩვენ საქართველოსა და ბუნებისმერყველებაში, საერთო თემატიკის შეთანხმება, ექსკურსიებზე საერთო დავალებების მოფიქრება)
წლის განმავლობაში
კათედრები

13.
პროფესიული განვითარების წლიური გეგმის შემუშავება
სექტემბერი
კათედრის წევრები

14.
პროფესიული განვითარების წლიურ გეგმაში ასახული ღონისძიებების (შეხვედრების, ტერენინგების, კონფერენციების)მოწყობა
წლის განმავლობაში
კათედრა, დირექცია

15.
ეფექტური სწავლებისათვის მოსაწვლეთ საჭიროებებიდან გამომდინარე პრობლემების გდასაჭრელად სათანადო გზებისა და რესურსების ძიება-დანერგვა.
წლის განმავლობაში
კათედრის წევრები

16.
სსმ მოსწავლეებისათვის მოდიფიცირებული სასწავლო გეგმის შედგენა( საჭიროების შემთხვევაში)
სექტემბერი-ოქტომბერი
კათედრის ხელმძრვანელი
დამრიგებელი

17.
საგნობრივი ჯგუფების გადაწყვეტილების მიწოდება სკოლის მართვის ორგანიზებისთვის(მაგ. წიგნების არჩევის თაობაზე
წლის განმავლობაში
კათედრის ხელმძღვანელი

18.
სემესტრის ბოლოს კათედრამ გადახედოს და შეაფასოსესგ-სსაგნის საგანმანათლებლო სტანდარტის შესრულების მიმდინარეობა,მოახდინოს პრობლემების გამოვლენა, შეფასება და განხილვა,თუ რა ხარისხით იქნება შესაძლებელიყველა მოსაწვლისათვის საგნობრივ პროგრამებში აღწერილი შედეგების მიღწევა.
დეკემბერი-მისი
კათედრის წევრები

19.
კათედრამ შემოიღოს თითოეულ საგნობრივ ჯგუფში საუკეთესო მოსაწვლის (საფეხურის ან კლასის მიხედვით)პრიზი, რომელიც გადაეცემათ ყოველ წელს სკოლის დამთავრებისას.
სემესტრის, წლის ბოლოს
კათედრის დირექცია

20.
სასწავლო რესურსებისა და აქტივობების ეფექტური გამოყენება, სამოდელო გაკვეთილების განრიგის შედგენა
წლის განმავლობაში
კათედრის წევრები

21.
მასწავლებლის წლიური სასწავლო კურსის ,,სილაბუსის“ შედგენა-დანერგვა
სექტემბერი
კათედრის წევრები

22.
მასწავლებლის  პორთფოლიოს  წარმოება.
წლის განმავლობაში
მასწავლებლები

23.
მოსწავლეთა მზადება ოლიმპიადა-კონფერენციისთვის
I  სემესტრი
მასწავლებლები

24.
დირექტორის ინფორმირება სხავადასხვა საკითხზე და ყოველთვიური ანგარიშის წარდგენა
წლის განმავლობაში
კათედრის ხელმძღვანელი

25.
ტესტირების შედეგების ანალიზი
წლის გნმავლობაში
მასწავლებლები

26.
სახალისო ღონისძიებების დანერგვა
დეკემბერი-მაისი
მასწავლებლები-მოსწავლეები

27.
მონწილეობა პროექტებში
წლის განმავლობაში
მასწავლებლები, მოსწავლეები

28.
მოსწავლეთა და მასწავლებელთა სასწავლო-შემოქმედებით კონფერენციის ჩატარება.
დეკემბერი- მაისი
მასწავლებლები და მოსწავლეები

29.
სემესტრული სასკოლო წერების მომზადება და ჩატარება
დეკემბერი-მაისი
კათედრა
დირექცია

30.
კონკურსებში მონაწილეობა
წლის განმავლობაში
კათედრა
მოსწავლეები







                                    კათედრის
  ხელმძღვანელი:
ეთერ ლომსაძე




საზოგადოებრივი მეცნიერებების კათედრაის წევრები:
 1.ეთერ ლომსაძე-ისტორია- ჩვენი საქართველოს მასწავლებელი
საკონტაქტო მონაცემები: T-577348152
 2.თამილა კოპაძე-გეოგრაფია-სამოქალაქო განათლების, სამოქალაქო თავდაცვის მასწავლებელი
 საკონტაქტო მონაცემები:  T-577348148
 3.ლალი სებისკვერაძე- ეკონომიკა-საგზაო წესების მასწავლებელი
  საკონტაქტო მონაცემები:   T-577348143

საზოგადოებრივი მეცნიერებების კათედრა სასწავლო წლის დასაწყისში შეიკრიბა(3 სექტემბერი, 2013 წელი). მანამდე კი სასწავლო წლის დასასრულისათვის უკვე მიღებული იქნა სასკოლო სახელმძრვანელოების ნუსხა და წარედგინა პედაგოგიურ საბჭოს

გრიფირებული სახელმძღვანელოების ნუსხა:

საგანი
სახელმძღვანელო
ავტორი
გამოცემის წელი
გამომცემლობა
კლასი
1.
ჩვენი საქართველო
ჩვენი საქართველო
მ. სურგულაძე,ნ.მინდაძე, ვ.ნეიძე,გ. მშვენიერაძე
2012
ლოგოს პრესი
მეხუთე
2
ჩვენი საქართველო
ჩვენი საქართველო
მ. სურგულაძე,ნ.მინდაძე, ვ.ნეიძე,გ. მშვენიერაძე
2012
ლოგოს პრესი
მეექვსე
3.
ისტორია
ისტორია
ემეძმარიაშვილი და სხვა
2012
კლიო
მეშვიდე
4.
ისტორია
ისტორია
ე. მეძმარიაშვილი და სხვა
2012
კლიო
მერვე
5.
საქართველოს ისტორია
საქართველოს ისტორია
ო.ჯანიაშვილი
2012
კლიო
მეცხრე
6.
ისტორია
ისტორიის შესავალი
ნ. ახმეტელი და სხვა
2012
დიოგენე
მეათე
7.
ისტორია
მსოფლიოსა და საქართველოს ისტორია
ნ.ახმეტელი და სხვა
2012
დიოგენე
მეთერთმეტე
8.
ისტორია
მსოფლიოსა და საქართველოს ისტორია
ნ. ახმეტელი და სხვა
2012
დიოგენე
მეთორმეტე
9.
გეოგრაფია
გეოგრაფია
ნ.ელიზბარაშვილი და სხვა
2012
კლიო
მეშვიდე
10.
გეოგრაფია
გეოგრაფია
ნ.ელიზბარაშვილი და სხვა
2012
კლიო
მერვე
11.
გეოგრაფია
საქართველოს გეოგრაფია
ნ. ელიზბარაშვილი და სხვა
2012
კლიო
მეცხრე
12
გეოგრაფია
მსოფლიოს გეოგრაფია
ზ.დავითაშვილი და სხავ
2012
კლიო
მეათე
13.
გეოგრაფია
გლობალური გეოგრაფია
ზ.დავითაშვილი და სხავ
2012
კლიო
მეთერთმეტე









                                                   გაკვეთილის გეგმა

 
 
 
 
გაკვეთილის მთავარი თემა
გაკვეთილის მთავარი თემა შეიძლება განვსაზღვროთ:
 
1. ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მიმართულებებისა და რეკომენდებული შინაარსის მიხედვით,
2. სახელმძღვანელოს ან სხვა სასწავლო მასალის მიხედვით,
3. სასწავლო პროცესში გამოხატული ინტერესების მიხედვით.
 
უმჯობესია, გაკვეთილის თემა შეკითხვის სახით ჩამოაყალიბოთ. შეკითხვის დასმა ხელს უწყობს ცნობისმოყვარეობის გაღვივებას და კვლევა-ძიებისკენ გვიბიძგებს.
სწავლების საფეხური
რომელ კლასში არიან მოსწავლეები?
 
 
მოსწავლეთა პროფილი
რამდენი მოსწავლეა კლასში?
არის თუ არა განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროების მქონე მოსწავლეები (შეზღუდული შესაძლებლობის, ძნელად აღსაზრდელი, სასწავლო პროგრამაში ჩამორჩენილი ბავშვები, რომლებისთვისაც სწავლების ჩვეულებრივი ტემპი მიუღებელია) კლასში?
 
 
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
რით არის ეს გაკვეთილი აქტუალური? როგორ შეუწყობს ეს გაკვეთილი ხელს მოსწავლეებს ცოდნისა და უნარ-ჩვევების დაუფლებაში? როგორ დაეხმარება ეს გაკვეთილი მოსწავლეებს წინარე ცოდნის გამოყენებაში? მომდევნო საკითხებზე დინამიურად გადასვლაში? ცოდნის ინტეგრირებაში?
 
 
 
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
 
რა კონკრეტულ ცოდნას დაეუფლებიან მოსწავლეები?
რომელ კონკრეტულ უნარებს განივითარებენ და რომლების გამოყენებაში გაიწაფებიან მოსწავლეები?
რა დამოკიდებულებები ჩამოუყალიბდებათ მოსწავლეებს?
 
ეროვნული სასწავლო გეგმის რომელ მოთხოვნებს/სტანდარტებს პასუხობს გაკვეთილი?
წინასწარი ცოდნა
 
რა იციან ან უნდა იცოდნენ მოსწავლეებმა იმისათვის, რომ ამ გაკვეთილის ამოცანები წარმატებით შეასრულონ?
 
 
შეფასების საგანი და პროცედურები
 
როგორ დავადგენ მოსწავლეთა წარმატებას?
რა იქნება დაკვირვებისა და ანალიზის ობიექტი შეფასებისას (ზეპირი პრეზენტაცია, მსჯელობა, წერითი სამუშაო და სხვ.)?
რა ტიპის შეფასებას  (განმავითარებელი, განმსაზღვრელი, ნდივიდუალური, ჯგუფური...) გამოვიყენებ?
რა კრიტერიუმებით შეფასდებიან მოსწავლეები?
 
 
 
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
 
რა მასალაა საჭირო? რომელი წიგნებით ვისარგებლოთ? რამდენად შეესაბამება შერჩეული ტექსტები მოსწავლეთა კითხვის უნარებს?
 
ხომ არ შემიძლია საკითხის დამუშავებაში საინფორმაციო ტექნოლოგიების ინტეგრირება? როგორ? რა ტექნიკა და დამხმარე ინსტრუმენტები დამჭირდება (მაგ., კომპიუტერების რაოდენობა, პროექტორი, კოლბა და ა.შ.)? რა კომპიუტერული პროგრამა (მაგ., MS Word, PowerPoint და ა.შ.) დამჭირდება?
 
 
 
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
რა პედაგოგიური ცოდნა დამჭირდება?
რა აქტივობებს განვახორციელებ სასწავლო მიზნის მისაღწევად? რა დროს დავუთმობ თითოეულ აქტივობას?
როგორ მოვახერხებ მოსწავლეთა ინტერესის გამოწვევას, თემაზე ფოკუსირებას და წინარე ცოდნის გააქტიურებას?
როგორ მოვახერხებ ცოდნის კონსტრუირების ფასილიტაციას?
როგორ მოვახერხებ ნასწავლის გაერთიანებასა და განმტკიცებას?
 
როგორ მოვახდენ მოსწავლეების ორგანიზებას (ინდივიდუალური/ წყვილებში/ჯგუფებში/მთელ კლასთან მუშაობა).
 

 




გაკვეთილის გეგმის შეფასება
კრიტერიუმები

ინდიკატორები

0
1
2
3
გაკვეთილის თემის აქტუალობა/ მნიშვნელობა
გაკვეთილის თემის აქტუალობა საერთოდ არაა ასახული გაკვეთილის გეგმაში
პუნქტი შევსებულია გაკვეთილის გეგმაში,  მაგრამ არ არის აღწერილი როგორ შეუწყობს ხელს მოცემული თემა  მოსწავლეებს ცოდნისა და უნარ-ჩვევების დაუფლებაში, წინარე ცოდნის გამოყენებაში, ცოდნის ინტეგრირებაში
ბუნდოვანია,  წარმოდგენილი თემა როგორ შეუწყობს ხელს მოსწავლეებს ცოდნისა და უნარ-ჩვევების დაუფლებაში, წინარე ცოდნის გამოყენებაში, ცოდნის ინტეგრირებაში
გეგმაში მკაფიოდ არის ასახული მოცემული თემის საშუალებით რა ცოდნისა და უნარ-ჩვევების დაუფლებას შეძლებენ მოსწავლეები, როგორ შეუწყობს ხელს მათი წინარე ცოდნის გამოყენებას, ცოდნის ინტეგრირებას
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები

გეგმაში მითითებული არაა გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
გაკვეთილის გეგმაში მითითებულია მხოლოდ კონკრეტული სტანდარტი ეროვნული სასწავლო გეგმიდან
გაკვეთილის გეგმაში მითითებულია კონკრეტული სტანდარტი ეროვნული სასწავლო გეგმიდან; სრულად არაა აღწერილი რა ცოდნას დაეუფლებიან მოსწავლეები, რომელ უნარებს განივითარებენ, რა დამოკიდებულებები განუვითარდებათ
გაკვეთილის გეგმაში მითითებულია კონკრეტული სტანდარტი ეროვნული სასწავლო გეგმიდან; მკაფიოდაა აღწერილი რა ცოდნას დაეუფლებიან მოსწავლეები, რომელ უნარებს განივითარებენ, რა დამოკიდებულებები განუვითარდებათ
შეფასება

გაკვეთილის გეგმას არ ახლავს შეფასების კრიტერიუმები
წარმოდგენილი კრიტერიუმებით დაკვირვებისა და ანალიზის ობიექტის შეფასება ვერ მოხერხდება
წარმოდგენილი კრიტერიუმები ნაწილობრივ მოახდენს დაკვირვებისა და ანალიზის ობიექტის შეფასებას
წარმოდგენილი კრიტერიუმებით სრულად არის შესაძლებელი დაკვირვებისა და ანალიზის ობიექტის შეფასება
შეფასების რუბრიკა

გაკვეთილის გეგმას თან არ ერთვის შეფასების რუბრიკა
გაკვეთილის გეგმაზე თანდართულ შეფასების რუბრიკაში მოცემულია შეფასების კრიტერიუმები, მაგრამ არ არის ინდიკატორები
გაკვეთილის გეგმაზე თანდართულ შეფასების რუბრიკაში მოცემულია შეფასების კრიტერიუმები და ინდიკატორები, თუმცა ინდიკატორები ბუნდოვანია
გაკვეთილის გეგმაზე თანდართულ შეფასების რუბრიკაში მოცემულია შეფასების კრიტერიუმები და ინდიკატორები, ინდიკატორები მკაფიოდაა გაწერილი
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
გაკვეთილში წარმოდგენილი არ არის სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
წარმოდგენილი სასწავლო მასალა მწირია და არ შეესაბამება მოსწავლეთა კითხვის უნარებს
წარმოდგენილი სასწავლო მასალა მეტ-ნაკლებად შეესაბამება მოსწავლეთა კითხვის უნარებს. გეგმა  მოიცავს ინფორმაციული ტექნოლოგიების ინტეგრირებას მაგრამ არ ჩანს როგორ
წარმოდგენილი სასწავლო მასალა  შეესაბამება მოსწავლეთა კითხვის უნარებს. ჩანს ისტ-ის ინტეგრირება როგორ მოხდება
ციფრული  თვალსაჩინო მასალა (სურათი, პრეზენტაცია, ტექსტი, აუდიო ან ვიდეო მასალა)

გაკვეთილის გეგმას თან არ ერთვის თვალსაჩინო მასალა
გაკვეთილის გეგმას თან ერთვის თვალსაჩინო მასალა, რომელიც ინტერნეტიდანაა გადმოწერილი  და მასწავლებელს მის რედაქტირებაში არანაირი მონაწილეობა არ მიუღია
გაკვეთილის გეგმას თან ერთვის მასწავლებლის მიერ მომზადებული თვალსაჩინო მასალა, მაგრამ ის არ შეესაბამება გაკვეთილის მიზნებს
გაკვეთილის გეგმას თან ერთვის მასწავლებლის მიერ მომზადებული თვალსაჩინო მასალა, ის შეესაბამება გაკვეთილის მიზნებს, და უზრუნველყოფს შედეგების მიღწევას
გამოყენებული ტექნოლოგიების მიზნობრიობა
ტექნოლოგბის გამოყენება საერთოდ არ ჩანს
ტექნოლოგიების გამოყენება ძალიან მწირი და ერთფეროვანია, მისი მიზნობრიობა ბუნდოვანია
გაკვეთილის გეგმაში ტექნოლოგიების გამოყენების მრავალფეროვნება ჩანს, მაგრამ მისი მიზნობრიობა მხოლოდ ნაწილობრივ ჩანს
ტექნოლოგიების გამოყენება საგაკვეთილო პროცესის ნაწილია და არ ემსახურება მხოლოდ ტექნოლოგიების გამოყენების მიზანს;

დაგეგმილი აქტივობების თანმიმდევრულობა და სტრატეგია

გეგმაში არ არის აქტივობები გაწერილი
გეგმაში ასახული აქტივობების კავშირი არ ჩანს გაკვეთილის მიზანთან
აქტივოებების კავშირი მიზანთან ჩანს, მაგრამ არადამაჯერებლადაა აღწერილი როგორ აპირებს მასწავლებელი მოსწავლეთა ინტერესის გამოწვევას, ცოდნის კონსტრუირებას, ნასწავლის გაერთიანებას და განმტკიცებას
გეგმაში გაწერილი აქტივობების კავშირი მიზანთან ჩანს, ნათლადაა აღწერილი პროცესის მიმდინარეობა,  როგორ აპირებს მასწავლებელი მოსწავლეთა ინტერესის გამოწვევას, ცოდნის კონსტრუირებას, ნასწავლის გაერთიანებას და განმტკიცებას
ორიგინალობა
დასტურდება პლაგიატის ელემენტები
მინიმალურად ორიგინალურია
მეტ-ნაკლებად ორიგინალურია
ორიგინალურია
პირადი ელექტორნული საცავი

მასწავლებელს ტრენინგის შემდეგ არ უმუშავია პირადი ელექტრონული საცავის განახლება/გამდიდრებაზე
მასწავლებელმა განაახლა უკვე არსებული გეგმა და სასწავლო რესურსი
მასწავლებელმა ახალი გეგმა ატვირთა, მაგრამ თან არ ახლავს ციფრული რესურსი
მასწავლებელმა ახალი გეგმა ატვირთა, რომელსაც თან ახლავს ციფრული რესურსი

სასწავლო პროქტის შეფასება

კრიტერიუმები

ინდიკატორები

0
1
2
3
სასწავლო პროექტის აქტუალობა/მნიშვნელობა
სასწავლო პროქტის თემის აქტუალობა საერთოდ არაა ასახული გეგმაში
არ არის აღწერილი როგორ შეუწყობს ხელს მოცემული თემა  მოსწავლეებს ცოდნისა და უნარ-ჩვევების დაუფლებაში, წინარე ცოდნის გამოყენებაში, ცოდნის ინტეგრირებაში
ბუნდოვანია,  წარმოდგენილი თემა როგორ შეუწყობს ხელს მოსწავლეებს ცოდნისა და უნარ-ჩვევების დაუფლებაში, წინარე ცოდნის გამოყენებაში, ცოდნის ინტეგრირებაში
გეგმაში მკაფიოდ არის ასახული მოცემული თემის საშუალებით რა ცოდნისა და უნარ-ჩვევების დაუფლებას შეძლებენ მოსწავლეები, როგორ შეუწყობს ხელს მათი წინარე ცოდნის გამოყენებას, ცოდნის ინტეგრირებას
სასწავლო პროექტის მიზნები და შედეგები

გეგმაში მითითებული არაა პროექტის მიზნები და შედეგები
სასწავლო პროექტის გეგმაში მითითებულია მხოლოდ კონკრეტული სტანდარტი ეროვნული სასწავლო გეგმიდან
სასწავლო პროექტში მითითებულია კონკრეტული სტანდარტი ეროვნული სასწავლო გეგმიდან; სრულად არაა აღწერილი რა ცოდნას დაეუფლებიან მოსწავლეები, რომელ უნარებს განივითარებენ, რა დამოკიდებულებები განუვითარდებათ
სასწავლო პროექტში მითითებულია კონკრეტული სტანდარტი ეროვნული სასწავლო გეგმიდან; მკაფიოდაა აღწერილი რა ცოდნას დაეუფლებიან მოსწავლეები, რომელ უნარებს განივითარებენ, რა დამოკიდებულებები განუვითარდებათ
შეფასება

სასწავლო პროექტს არ ახლავს შეფასების კრიტერიუმები
წარმოდგენილი კრიტერიუმებით დაკვირვებისა და ანალიზის ობიექტის შეფასება ვერ მოხერხდება
წარმოდგენილი კრიტერიუმები ნაწილობრივ მოახდენს დაკვირვებისა და ანალიზის ობიექტის შეფასებას
წარმოდგენილი კრიტერიუმებით სრულად არის შესაძლებელი დაკვირვებისა და ანალიზის ობიექტის შეფასება
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
პროექტში წარმოდგენილი არ არის რა სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსია საჭირო პროექტის განსახორციელებლად
სასწავლო მასალა და ტექნიკური უნარები არ შეესაბამება მოსწავლეთა უნარებს
წარმოდგენილი სასწავლო მასალა მეტ-ნაკლებად შეესაბამება მოსწავლეთა კითხვის უნარებს. გეგმა  მოიცავს ინფორმაციული ტექნოლოგიების ინტეგრირებას, მაგრამ არ ჩანს როგორ
წარმოდგენილი სასწავლო მასალა  შეესაბამება მოსწავლეთა კითხვის უნარებს. ჩანს ისტ-ის ინტეგრირება როგორ მოხდება
გამოყენებული ტექნოლოგიების მიზნობრიობა
ტექნოლოგბის გამოყენება საერთოდ არ ჩანს
ტექნოლოგიების გამოყენება ძალიან მწირი და ერთფეროვანია, მისი მიზნობრიობა ბუნდოვანია
ტექნოლოგიების გამოყენების მრავალფეროვნება ჩანს, მაგრამ მისი მიზნობრიობა მხოლოდ ნაწილობრივ ჩანს
ტექნოლოგიების გამოყენება საგაკვეთილო პროცესის ნაწილია და არ ემსახურება მხოლოდ ტექნოლოგიების გამოყენების მიზანს;

დაგეგმილი აქტივობების თანმიმდევრულობა და სტრატეგია

პროექტში არ არის აქტივობები გაწერილი
პროექტში ძალიან ზოგადად და ზედაპირულადაა ასახული ძირითადი საფეხურები და აქტივობები
პროექტში ასახული აქტივობები ბუნდოვანია, არ ჩამს აქტივობებს შორის კავშირი
პროექტში მკაფიოდაა გაწერილი აქტივობები და მათი თანმიდევრულობა
ორიგინალობა
დასტურდება პლაგიატის ელემენტები
მინიმალურად ორიგინალურია
მეტ-ნაკლებად ორიგინალურია
ორიგინალურია
პირადი ელექტორნული საცავი

მასწავლებელს ტრენინგის შემდეგ არ უმუშავია პირადი ბლოგის განახლება/გამდიდრებაზე
მასწავლებელმა განაახლა ბლოგი, დაამატა რესურსები
მასწავლებელმა ახალი სასწვლო პროექტი ატვირთა, მაგრამ არ ჩანს მოსწავლეთა/კოლეგების ინტერაქცია
მასწავლებელმა ახალი პროექტი განათავსა, ბლოგზე ჩანს მოსწავლეების/კოლეეგების ინტერაქცია


საკლასო სამუშაოს შეფასების რუბრიკა

კრიტერიუმი
   დაბალი
       1–4
საშუალო
5–6
კარგი
7–8
საუკეთესო
9–10
ჩართულობა
არაა ჩართული
ნაწილობრივადაა ჩართული
სრულყოფილადაა ჩართული
ჩართულია და თანამშრომლობს კლასთან
ორგანიზებულობა
არ აქვს სასკოლო ნივთები და არც ცდილობს მოიძიოს
აქვს ნივთები და არ იყენებს
ნივთები აქვს და  ნაწილობრივ იყენებს
მოწესრიგებულია და სხვებსაც ეხმარება
წვდომა
არ/ვერ გაიგო
გაიგო ზერელედ/ნაწილობრივ
კარგად გაიგო. (გაგება-გამოყენება)
სრულყოფილად გაიგო და გაუჩნდა დამოკიდებულება
(ანალიზი-სინთეზი)
პრეზენტირება

არ/ვერ აკეთებს პრეზენტაციას
გადმოსცემს სხვისი დახმარებით ,უჭირს არგუმენტირება
შეუძლია ცოდნის დემონსტრირება არგუმენტირებულად
ორიგინალურად, არგუმენტირებულად ლიმიტირებულად წარმოაჩენს პრეზენტაციას


ტრენინგის, მასტერ-კლასის, სემინარისა და კონფერენციის წერილობითი ანგარიში

1. ანგარიშის ფორმა:

ანგარიში წარმოდგენილი უნდა იყოს sylfaen-ში 12 შრიფტით, ხაზებს შორის დაშორება 1.5;
ანგარიშს თან უნდა ერთვოდეს დამადასტურებელი ცნობა ღონისძიებაში მონაწილეობის შესახებ განმხორციელებელი ორგანიზაციიდან.
2. ანგარიშის შინაარსი:
ნაწილი 1 - ღონისძიების დასახელება
ტრენინგის, მასტერ-კლასის, სემინარისა და კონფერენციის (შემდგომში „ღონისძიება“) დასახელება, ჩამტარებელი ორგანიზაცია,  ჩატარების ადგილი და ხანგრძლივობა.
ნაწილი 2 - მიზანი და ამოცანები
ღონისძიების მიზანი და ამოცანა.
ნაწილი 3 - რეზიუმე
ამ ნაწილში განიხილეთ ღონისძიების რეზიუმე, რეზიუმე მოკლედ უნდა აღწერდეს, როგორც ღონისძიების შინაარსის თითოეულ კომპონენტს, ასევე თქვენეულ შეფასებას შენიშვნა: ღონისძიების დღის წესრიგი დანართის სახით თან უნდა ერთვოდეს ანგარიშს.
ნაწილი 4 -  ღონისძიების მნიშვნელოვნების დასაბუთება
ამ ნაწილში გთხოვთ პასუხი გასცეთ შემდეგ კითხვებს:
რა იყო თქვენთვის მნიშვნელოვანი და ახალი? გთხოვთ დააკონკრეტოთ
ღონისძიებაში მონაწილეობამ რა შემატა თქვენს გამოცდილებას?
როგორ გამოიყენებთ შეძენილ ცოდნასა და ახალ უნარებს პედაგოგიურ პრაქტიკაში? გთხოვთ დააკონკრეტოთ
გეგმავთ თუ არა შეძენილი ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარებას კოლეგებისთვის და როგორ?
ხელმოწერა:

თარიღი:

საგაკვეთილო პროცესი

1
2
3
მოქნილობა/კრეატიულობა
მასწავლებელს არ აქვს ლავირების უნარი - იგი მიჰყვება დაგეგმილ აქტივობებს, მიუხედავად იმისა, გადის თუ არა შედეგზე
მასწავლებელს ნაკლებად აქვს ან არაეფექტურად ამჟღავნებს ლავირების უნარს.
მასწავლებელს აქვს ლავირების უნარი - მას შეუძლია დაგეგმილი აქტოვობების შეცვლა შექმნილი რეალიების შესაბამისად.
აქტივობები და სწავლების მეთოდები
აქტივობები და მეთოდები ერთფეროვანია და   მოუქნელი. ვერ უზრუნველყოფს მოსწავლეთა ჩართულობასა და მათში მოტივაციის ამაღლებას, ვერ უზრუნველყოფს სასწავლო შედეგის მიღწევას.
გამოყენებულია რამდენიმე  სხვადახვა ტიპის აქტივობა და მეთოდი, რომლებიც უზრუნველყოფს მოსწავლეთა ძირითადი ბირთვის  ჩართულობასა და  მოტივაციის ამაღლებას,  ნაწილობრივ უზრუნველყოფს სასწავლო შედეგის მიღწევას.
მოქნილად არის გამოყენებული მრავალფეროვანი,  ერთმანეთთან ლოგიკურად დაკავშირებული აქტივობები და მეთოდები, რომლებიც მაქსიმალურად უზრუნველყოფს ყველან მოსწავლის ჩართულობასა და მათში მოტივაციის ამაღლებას, სასწავლო შედეგის მიღწევას.
რესურსები
არ იყენებს / არაეფექტურად იყენებს სკოლაში არსებულ რესურსებს.
იყენებს სკოლაში არსებულ რესურსებს, თუმცა თავად იშვიათად მოიძიებს და  ქმნის.
მაქსიმალურად ეფექტურად იყენებს სკოლაში არსებულ, მის მიერ მოძიებულ და შექმნილ რესურსებს.
შეფასება
მის მიერ გამოყენებული შეფასების ტიპები არაადეკვატურია, ხოლო გამოყენებული შეფასების მეთოდები ვერ აფასებს მიღწეულია თუ არა შედეგი.
ნაკლებად ეფექტურად იყენებს  განმავითარებელ და განმსაზღვრელ შეფასებებს. გამოყენებული შეფასების მეთოდები ნაწილობრივ აფასებს, მიღწეულია თუ არა შედეგი.
ეფეტურად იყენებს  განმავითარებელ და განმსაზღვრელ შეფასებებს. გამოყენებული შეფასების მეთოდები ზუსტად აფასებს, მიღწეული არის თუ არა შედეგი.
კლასის მართვა
კლასი ქაოტურია. მასწავლებელს არ აქვს შემუშავებული გაკვეთილზე ქცევის წესები. მაწავლებელი მოსწავლის მიმართ არაეთიკურია. 
კლასი ნაწილობრივ არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში, მოსწავლეთა ნაწილის ქცევა დესქტუქციულია. მასწავლებელი ცდილობს სიტუაციის დარეგულირებას, თუმცა მის მიერ გამოყენებული წესები რიგ შემთხვევებში  არაეფექტურია.
მოსწავლეები  სრულად არიან ჩართული საგაკვეთლო პროცესში, დისციპლინა თვითრეგულირებადია. მცირე დარღვევის შემთხვევაში მასწავლებელი ადვილად ახერხებს წესრიგის აღდგენას.



No comments:

Post a Comment